Poprzedni Następny

#Lubimy być razem…

Lubimy być razem

Odkąd Ptyś pojawił się na świecie wiedziałem, że z tym chłopcem będę chciał spędzić każdą wolną chwilę i zrobię wszystko by w jego pamięci z dzieciństwa były wspomnienia czasu spędzonego z rodzicami. Wiem, jak ważna w życiu dziecka jest zabawa. Poza radością, którą przynosi, jest także bardzo ważna dla ich rozwoju. W początkowym okresie życia, zabawa uczy świadomości własnego ciała, pozwala rozwijać zdolności motoryczne. Co ogromnie ważne stymuluje zmysły dziecka i rozwija zdolności ruchowe.

 

Bardzo ważne jest by podczas zabawy wspierać rozwój emocjonalny dziecka, uczyć je cierpliwości i samodzielności. Ważne, by pokazywać dziecku możliwości, które dają zabawki. Dlatego tak istotny jest udział rodziców we wspólnych zajęciach. Zabawka odpowiednio dobrana do wieku i bezpieczna, daje naprawdę ogrom możliwości i z czasem zauważymy, że inicjując np. różne scenki z –wydawałoby się –pozornie prostą zabawką, uczymy dziecko by potrafiło w przyszłości bawić się także samo i nie nudziło się, gdy np. w zabawce wyczerpie się bateria. Dziecku, które ma fantazję i zna możliwości wykorzystania przedmiotu nie będą potrzebne same dźwięki i kolory, bo same przedmioty staną się przepustką do świata nieskończonych możliwości.

Mam takie szczęście, że mój syn ma podobne pasje do moich. Jedną z nich są samochody, rajdy, wyścigi. Pamiętam, jak pasjonowałem się strażą pożarną, karetkami czy samochodami policyjnymi. Marzyłem wtedy, że zostanę policjantem i będę ścigał złodziei, ratował świat przed złoczyńcami i pomagał zdejmować kotki z czubków drzew. Dziś w moim synku widzę odbicie siebie. Rozczula mnie to i daje ogromnie dużo radości. Uwielbiam spędzać z nim czas, zwłaszcza teraz, kiedy możemy razem inscenizować wyścigi, gaszenie pożarów i rajdy po ulicach miasta. To nasz czas. Aktualnie największą frajdę sprawia nam zabawa właśnie z wykorzystaniem samochodzików takich, jak karetki, wozy policyjne, strażackie, śmieciarki czy betoniarki. Każda z nich ma swoją powierzoną rolę, a my obsługujemy swój pojazd i staramy się wykonywać swoje zadania jak najlepiej. Kiedy Ptyś zasypia, często w nocy wyciągamy mu samochodziki z rączki, bo nie może się z nimi rozstać. Kto wie, kiedy nadejdzie wezwanie?:)

Pamiętajcie, że wspólny czas jest dla dzieci kluczowy w wieku niemowlęcym i przedszkolnym. Trzeba oczywiście także dać dziecku czas tylko dla siebie. Ważne, żeby podtrzymywać chęć zabawy i nie pozwolić dziecku się nudzić. Zabawa ćwiczy jego pamięć, wymaga koncentracji, bo pomaga w wieku szkolnym i w dorosłym życiu. Co bardzo istotne, podczas zabawy dziecko uczy się przestrzegania konkretnych reguł, współdziałania, rywalizacji. A co na koniec jest najważniejsze- dobra zabawa równa się uśmiech naszych dzieci. Czy może być dla rodziców coś piękniejszego?

Zabawki: TREFL

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POWIĄZANE POSTY

Modny Tata to blog nie tylko o byciu Ojcem, to blog o życiu w rodzinie, o wytrwałości i wartościach. Modny Tata to nie jest puste hasło, modny Tata to ktoś taki jak każdy z nas..