Poprzedni Następny

Dzień Matki :*

Dzień Matki

Myślicie czasem o swoim dzieciństwie? Powracacie do myśli o bieganiu po podwórku, graniu w piłkę, chlebie posypanym cukrem, rozbitym kolanie, pysznym cieście u babci, czułym uścisku matki, wyzwaniach stawianych przez ojca, nauce jazdy na rowerze, koloniach, tęsknotach, beztroskim uśmiechu? Dzieciństwo powinno być najszczęśliwszym czasem w życiu każdego człowieka. Takim, który się wspomina, za którym się tęskni, który buduje w nas poczucie własnej wartości, uczy odnajdywania się w grupie, stawia wyzwania i pokazuje, jak im sprostać. Uczy przegrywać, ale pozwala również poczuć smak wygranej. Pozwala przyjść do matki i ojca i przytulić się po porażce, znaleźć ukojenie w smutku, albo pochwalić się strzeloną bramką, słoneczkiem w dzienniczku czy całusem skradzionym najpiękniejszej koleżance w klasie. Dzieciństwo to podstawa dalszego rozwoju i piękne wspomnienia na całe życie.”*

Z czym Wam kojarzy się dzieciństwo? Pewnie padną tu różne słowa, ale z pewnością gdzieś pośród nich pojawi się słowo -matka.   Słowo, które chyba wszystkim kojarzy się z ciepłem, domem, dzieciństwem. Osoba najbliższa dla każdego dziecka. Z jednej strony ze względów naturalnych-matka i dziecko łączy niezwykle silna więź, której geneza tkwi jeszcze w życiu płodowym. Z drugiej, dająca nieograniczoną, bezwarunkową miłość, troskę, znosząca każdy trud wychowania.

Odkąd mam synka mam możliwość obserwować jak z dziewczyny, kobiety, żony, Paulina stała się matką i jak cudownie się w tej roli odnalazła.
Dla mężczyzny nie ma nic piękniejszego, jak to, że kobieta, którą kocha, daje mu dziecko i poświęca się całkowicie przekazaniu mu miłości tak wielkiej, że nieograniczonej.

„Było kiedyś tak dobrze w długie fałdy sukienki
schować głowę, wiedzieć, że mnie nie ma.
Mocno, głośno śpiewało moje serce maleńkie
ogromnego szczęścia poemat.”

Dni były pełne Ciebie i sny, jak Ty, ciepłe,
i każda radość miała Twój głos, Twoje imię.
Nie wiedziałem, co znaczy nienawidzieć i cierpieć
byłem z Tobą, Ty byłaś przy mnie.”

Ten fragment wiersza „Do mojej matki” Edwarda Szymańskiego oddaje doskonale to, co chcę Wam napisać. Matka jest dla dziecka całym światem, ukojeniem, ale pełni także niezwykle istotną rolę mającą swoje oddziaływanie w przyszłości. Matka jest odpowiedzialna za budowanie podstawowych więzi w rodzinie, emocjonalny rozwój potomstwa, poczucie bezpieczeństwa, które buduje w nas już w okresie płodowym.

Dlatego, drodzy Panowie, doceńmy nie tylko nasze własne matki, ale także Wasze partnerki. Dajcie im dziś dłużej pospać, zorganizujcie z maluchem jakiegoś kwiatka i pyszne śniadanie i pokażcie, że także dla Was są całym światem.
Chapeau bas <3 Nie tylko dziś. ZAWSZE.

p.s. Ojcowie- o Was też napiszę 😉  Już niebawem….

* fragment mojej książki pt. „Jak być fajnym tatą i nie zwariować”, wyd. Edipresse.

POWIĄZANE POSTY

Modny Tata to blog nie tylko o byciu Ojcem, to blog o życiu w rodzinie, o wytrwałości i wartościach. Modny Tata to nie jest puste hasło, modny Tata to ktoś taki jak każdy z nas..