Poprzedni Następny

Dziecko w sieci…

Pokazywać dzieci w sieci?

Ile osób, tyle opinii. Kategoryczne „nie” vs. „dlaczego nie”?

Czy umieszczać zdjęcie swoich dzieci w Internecie, każdy decyduje indywidualnie, choć nie do końca można nazwać to ich prawem, bo rzecz dotyczy nie ich samych, a istot odrębnych, czyli dzieci. Należy zatem mieć na względzie przede wszystkim ich dobro i ich godność. Pamiętajmy, że

Internet nie zapomina, że nic, co raz wysłane w tzw. świat, nigdy nie zniknie. 

Przede wszystkim, nie umieszczajcie takich zdjęć Waszych pociech, które w przyszłości mogłyby im zaszkodzić, lub najzwyczajniej w świecie narazić na śmieszność. Nie ma co się oszukiwać, świrów nie brakuje i wiele osób, mogłoby takie zdjęcia wykorzystać w niewłaściwy sposób.

Dziecko to nie nowy samochód, wycieczka czy zajebisty zegarek. To człowiek.

To, że chcemy się pochwalić pierwszym krokiem, zdobytym medalem, czy złotym paskiem, jest jasne-jesteśmy dumni z naszych dzieci i chcemy pokazać innym, jakie mamy cudowne pociechy. Nie neguję.

Myślcie o Waszych dzieciach, jak o ludziach. To, że są mali, nie decydują o sobie i nie mają żadnej kontroli nad swoim życiem nie oznacza, że Wam wolno wszystko. To na Was natomiast tkwi odpowiedzialność za tych małych ludzi. 

Jak to było w moim przypadku? Kiedy synek był niemowlęciem umieszczałem z nim zdjęcia, bo wiedziałem, że dla większości ludzi wygląda jak każdy niemowlak. Wiedziałem, że za chwilę zacznie nabierać właściwych sobie, indywidualnych cech i zmieni się nie do poznania. Ten moment uznałem wraz z żoną za właściwy, by nie pokazywać twarzy synka. I jak widać, nie trzeba chwalić się facjatą, by pokazywać tę  ww. rodzicielską dumę i by uwieczniać ważne momenty w życiu i udostępniać je innym w Internecie.

Cyfrowy świat nas nie ominie i chyba nie ma osoby, której nazwisko nie pojawiłoby się w Internecie, ba! – u większości z nas nie byłoby problemu ze znalezieniem choć jednego zdjęcia. Taki świat, ale o prywatność i godność naszych dzieci dbajmy szczególnie. Ich przyszłość jest w naszych rękach, przyjdzie czas, że same zdecydują w jakim stopniu chcą być częścią cyfrowej rzeczywistości.

Ostatnio gościłem w TVN 24 Biznes i Świat gdzie owy temat był poruszany.

Zapraszam do obejrzenia: Debata Młodych TVN24 BiS o upowszechnianiu wizerunku dzieci

POWIĄZANE POSTY

Modny Tata to blog nie tylko o byciu Ojcem, to blog o życiu w rodzinie, o wytrwałości i wartościach. Modny Tata to nie jest puste hasło, modny Tata to ktoś taki jak każdy z nas..