Poprzedni Następny

Dziecko…

Dziecko wzbogaca nas o czystą miłość, nieskażoną toksycznym światem, przepełnionym głupotą, złem i ludzką krzywdą. Ale jego rozwój w każdym detalu zależy od Was.

To Wy musicie być dla niego (dziecka) autorytetem. Od samego początku. Podsuwać wzorce, pokazywać drogę, uczyć.

Maluch jest jak pusta kartka, którą zapisujecie każdego dnia. Jesteście autorami powieści jego życia. Nie oszukujcie się – to dzięki Wam dziecko poznaje wszystko, co je otacza: Wasz głos, Wasz zapach, śmiech, Wasze ciepło. Ma być dowodem, że przekazane mu wartości zaowocują w przyszłości codziennym szczęściem.

Miejcie nadzieję, że w stosownym czasie powie, jak ja dzisiaj: dzięki Mamo, dzięki Tato. Nie sprawia mi to żadnej trudności. Doskonale wiem, ile zawdzięczam rodzicom (choć również samemu sobie i spotkanym na mojej drodze ludziom). Wiem, że gdyby nie oni, że gdyby nie mój Ojciec, nie byłbym teraz facetem z zasadami.

Jasne, że proces wychowawczy to żmudna robota. Przygotujcie się na to, że nie unikniecie błędów. To ciężki kawałek chleba, żadne tam od ósmej do szesnastej. To praca przez całą dobę, bez wolnych weekendów czy świąt. Praca wymagająca od Was całodobowego skupienia i podejmowania strategicznych decyzji, ważących nierzadko na życiu małego człowieka. Zwykły zakup zabawki, dieta, cokolwiek, co ma związek z Waszym dzieckiem, musicie przemyśleć parokrotnie. Taka już Wasza rola, tatusiowie. Taka rola rodziców. Nie macie patentu na nieomylność.

Na pewno popełnicie błędy, tak samo jak ja, sztuką jest jednak szybka refleksja i jak najszybsza naprawa. Ja każdego wieczoru przed snem robię rachunek sumienia – czy dobrze zagospodarowałem dzień, czy dobrze go przeżyłem, czy dałem z siebie maksa. Taka już moja natura. Ale to dobrze, na tym to polega.

Minimalizm został w innych spodniach. Te, które teraz nosimy, mają męski rozmiar. I nie wynika on z zewnętrznych atrybutów, a z tego, że tworzymy teraz jedność z rodziną.

Niech tak zostanie jak najdłużej.

POWIĄZANE POSTY

Modny Tata to blog nie tylko o byciu Ojcem, to blog o życiu w rodzinie, o wytrwałości i wartościach. Modny Tata to nie jest puste hasło, modny Tata to ktoś taki jak każdy z nas..