Poprzedni Następny

Samoocena…

Samoocena

Czym jest ? Łatwizna! Jest oceną, którą sobie sami wystawiamy.

Jak się okazuje, tylko z nazwy jest to takie banalne.

Okazuje się, że ciężko jest ocenić samego siebie. Wielu ma z tym problem, ale uwierzcie mi- nie ma chyba nic łatwiejszego w życiu, niż tego typu możliwość, która jest nam dana.

No bo jak inaczej? Rozumiem, kiedy jesteśmy wystawieni na czyjąś weryfikację lub też mamy kogoś ocenić, ale w momencie, kiedy mamy taką możliwość względem siebie i jej nie wykorzystujemy to już jest duży problem.

To tak jak z egzaminami, które przeprowadzam na uczelniach. Są różni studenci, różne pytania. Czasem widać, że po prostu ktoś chce ale mu nie idzie. W takim przypadku, staram się naprowadzić, znaleźć jakiś element programu, który został zrealizowany, żeby student mógł się pochwalić wiedzą. Być dumny z siebie, że coś wie, na jakiś temat jest w stanie się wypowiedzieć i robi to dobrze.

Tak samo jest z samooceną. Nie każdy jest wybitnie inteligentny, piękny, wysportowany, stylowy itp., ale każdy z nas ma to coś, z czego powinien być dumny, powinien się chwalić. I to coś właśnie powinno stanowić podstawę samooceny, jej punkt wyjściowy, bo od czegoś trzeba zacząć, zawsze.

Oczywiście, jeśli źle podejdziesz do tematu, możesz obalić moją teorię jak studenci na zaliczeniu, kiedy na pytanie (prośbę): Proszę sobie zadać pytanie z zakresu z którego uczył/a się Pan/i i postarać się tak odpowiedzieć tak, że będę pod wrażeniem (bo tak powinno być, jeśli nie jesteś w stanie przyswoić całego materiału, naucz się chociaż połowy, ale zrób to zajebiście). Niektórzy potrafią zadać sobie to pytanie, jak najbardziej. Najgorzej jest jednak w momencie, kiedy mają do siebie pretensje, że je sobie zadali i nie potrafią sobie na nie odpowiedzieć, a tak bywa. Trust me. To już jest problem.

Samoocena, to nic innego, jak znalezienie w sobie czegoś wyjątkowego i opieranie się na tym w celu budowania całokształtu własnego JA.

Tak samo jak potrafisz ocenić ludzi, styl, muzykę, film, tak samo możesz przecież ocenić siebie. Jeśli masz z tym problem, co oczywiście zdarza się, to jest to moment, żebyś zmienił diametralnie swoje życie oraz swoje otoczenie.

Na Twoją samoocenę wpływa również środowisko. Osoby, z którymi przebywasz, którymi się otaczasz, chyba, że jesteś typem takim jak ja, samotnikiem. Lubisz być sam ze sobą, z rodziną z dala od innych, obcych, dziwnych ludzi. Wtedy to głębszy temat i tutaj samoocena wynika z Twoich osiągnięć, z tego, że czujesz się pewnie w swojej skórze ze swoimi doświadczeniami.

Każdy ma swoją samoocenę, która ma różne wahania. Czasem jest wyższa, w momencie osiągania sukcesu, czasem, w chwilach lekkiego kryzysu spada, ale TY musisz wiedzieć, że to najłatwiejsza ocena jaką kiedykolwiek dostałeś na jakimkolwiek egzaminie, bo to TY zadajesz pytanie, odpowiadasz na nie i wystawiasz sam sobie ocenę. Łatwiej się nie da.

Budujmy swoją samoocenę każdego dnia, każdym działaniem, każdą myślą. Zbudujmy coś tak trwałego, żeby pomimo tych lekkich wahań ten mur się nie kruszył.

Kiedy zbudujemy zamek (samooceny), kiedy otoczymy go murem, kiedy zbudujemy fosę, to nikt, nawet najgorszy wróg nie dostanie się do niego i nie będzie go w stanie zburzyć.

POWIĄZANE POSTY

Modny Tata to blog nie tylko o byciu Ojcem, to blog o życiu w rodzinie, o wytrwałości i wartościach. Modny Tata to nie jest puste hasło, modny Tata to ktoś taki jak każdy z nas..